Professional Haloo Vending Machine Manufacturer & Supplier.
Joined the vending machine business concern question answer to join or buy the vending machine business, the authors to sort out some of the early some questions, hope to help friends have been hesitant, let your eyes be suddenly enlightened, originally the vending machine, it is so simple and practical, good money ha ~ here are some questions, dear friends to see whether your concerns: the vending machine price, sex toys the vending machine, the vending machine for health, the vending machine for 24 hours, no self-help vending machine, how much money the vending machine, the vending machine, the vending machine to make money, sexual health care products the vending machine, the husband and wife supplies the vending machine, how about the vending machine, the vending machine price, how to use the vending machine, the vending machine brand that now my detailed answer for you, hope to be able to remove all confusion ~, road to get rich ha ~ ~ is often the case, it is considered that the vending machine development not up for the following reasons: 1, the cost is high, the cost of each 20000 to 30000, but this is the price of a few years ago, the vending machine only about 20000 of cash of good quality, and in addition to buy can also rent. Early can rent first look at the market reaction and then make a decision to do not buy, long-term sales. Don't spit item 2, often happen, the nation's quality, not shipped. But the quality of college students is still relatively high, and can choose to monitor the site, so a similar situation should not happen in the school. 3, the change is a coin, that many in our country don't use COINS region may be a problem, but in our school, coin-operated washing machines, bus, etc. , the students are not need COINS? More than four, convenience stores, vending machines to competitive. This is not a problem in our school, at present our new campus dormitory have a supermarket, only the top of the mountain districts and the stadium, and outside the supermarket, far from the school for classes and movement of the classmate, it certainly has a lot of appeal. 5, commodity price is relatively high, If is too low, it is difficult to recover costs, and sales are relatively low) 。 But for young people, this is not a big problem. 6, goods can not meet the requirement of the customer ( The customer to have a cold drink in summer, for example, vending machine can't meet) 。 But now the vending machine have been able to solve this problem, can refrigeration in summer, winter can use the vending machine insulation 7, is generally believed that power consumption is big. But the actual situation analysis as follows: the daily power consumption ( Per degree of chongqing commercial users about 0. 75 yuan to calculate) : without cooling/heating machine is about 0. 5 degrees; Electricity around 11. 25 yuan/month. About 3 - drink machines refrigeration, summer 5 degrees; Electricity is about 90 yuan a month. About 6 - drink machines heating in the winter 8 degrees, electricity of about 157. 5 yuan/month. So, the cost of its power consumption than artificial selling cheaper, but the efficiency is higher. 8, vending machine profits analysis: to have 5 to vending machine, cost is roughly in 110000. Five machine on the school places such as in the factory, the summer is divided into five, six, seven, eight, nine, ten to calculate. Winter in accordance with the eleven, twelve, one, two, three, April to calculate. The summer and winter is divided into six months. First to calculate the summer income: sales at each point every day 80 bottles of drinks, 1 bottle beverage profits. In February, and that is 80 * 1. 2 = 96 month five machine is: 96 * 5 = $480 every month: 30 = 480 * 14400 yuan for six months in summer is: 14400 * 6 = 86400 yuan to calculate the income of the winter: beverage sales decline, the daily sales 10 bottles of drinks. Snack food sales rise, the daily sales 50 each profit 1 yuan a day in winter in the 10 * 1. 50 * 2 + 1 = 62 yuan five machine is: 62 * 5 = $310 per month is 310 * 30 = 9300 yuan 6 months winter is: 9300 * 6 = 55800 yuan according to the most basic sales to calculate, five machine one year net profit machine investment in 142200 yuan in 110000 yuan less than a year to recover the cost, then can turn to the 32200 yuan. In the second year will run at one hundred and forty thousand annual profits.